info@klbreal.cz

+420 775 719 359

Předžalobní výzva a odpověď na výzvu – ochrana Vašich práv

Máte problém s tím, že druhá strana neplní své povinnosti? Nebo naopak jste obdrželi výzvu s jejíž zněním nesouhlasíte?

Jsme připraveni pro Vás sepsat individuální předžalobní výzvu nebo sepsat odpověď na předžalobní výzvu.

Zasláním předžalobní výzvy se zvyšuje pravděpodobnost, že druhá strana splní svoji povinnost.

Předžalobní výzva je dále nezbytným předpokladem vyžadovaným zákonem, pokud budete chtít v soudním řízení náhradu nákladů řízení. V § 142a, občanského soudního řádu se stanoví, že žalobce, má právo na náhradu nákladů řízení proti žalovanému, jen jestliže žalovanému ve lhůtě nejméně 7 dnů před podáním návrhu na zahájení řízení zaslal na adresu pro doručování, případně na poslední známou adresu výzvu k plnění.

Chyby při reakci na právní výzvy a jejich důsledky

V právní praxi se často setkáváme se situacemi, kdy lidé obdrží právní výzvu (například k úhradě dluhu, vyklizení nemovitosti nebo k uplatnění určitého práva) a nereagují na ni správným způsobem nebo vůbec. Tyto chyby mohou mít vážné právní následky, a proto je důležité vědět, jak správně postupovat. V následujícím textu shrneme některé časté chyby, které se v těchto situacích stávají, a jejich možná rizika.

1. Ignorování výzvy nebo nesprávná reakce

Jednou z největších chyb je ignorování výzvy úplně. Pokud někdo obdrží výzvu například k zaplacení dluhu a nereaguje na ni, může to vést k soudnímu řízení, exekuci nebo k jiným právním krokům, které mohou mít velmi závažné finanční a právní důsledky. Příklad z rozhodnutí Nejvyššího soudu ukazuje, že ignorování výzvy k vyklizení nemovitosti vedlo k soudnímu nařízení a následnému výkonu rozhodnutí formou exekuce, což mělo pro dotyčnou osobu vážné důsledky nejen finanční, ale i majetkové.

2. Neodborná odpověď bez konzultace s právníkem

Dalším častým problémem je odpověď na výzvu bez konzultace s právníkem. Mnoho lidí se domnívá, že si s výzvou poradí sami, aniž by plně pochopili právní důsledky svého jednání nebo nejednání. V některých případech může nesprávná odpověď zhoršit právní postavení dané osoby. Například odpověď, která přiznává existenci dluhu, aniž by došlo ke zkoumání jeho oprávněnosti, může znamenat uznání dluhu a může zkomplikovat případnou obhajobu.

3. Nedostatečné doložení tvrzení

Další chybou je, že lidé často na výzvu odpovídají pouze obecnými tvrzeními bez poskytnutí dostatečných důkazů. Pokud je například požadováno prokázání určité skutečnosti, je třeba odpovědět přesně a doložit svá tvrzení konkrétními důkazy, které podporují jejich stanovisko. Rozhodnutí Nejvyššího soudu uvádí případ, kdy byla odpověď na výzvu k zaplacení dluhu neúplná a neobsahovala potřebné doklady, což vedlo k prohře ve sporu.

4. Nepodání námitek nebo odporu ve stanovené lhůtě

V některých případech právní výzva stanovuje lhůtu, do které je možné podat námitky nebo odpor. Nepodání námitek ve stanovené lhůtě může znamenat, že věřitel nebo žalobce získá automaticky právo na splnění požadavku, aniž by soud musel přezkoumávat oprávněnost nároku. V rozhodnutí Nejvyššího soudu byla absence odporu proti platebnímu rozkazu důvodem k jeho potvrzení a následnému soudnímu výkonu.

Doporučení pro klienty

Pokud obdržíte právní výzvu, je zásadní ji nepodceňovat. Je důležité okamžitě kontaktovat právníka, který vám pomůže vyhodnotit situaci a navrhnout vhodnou odpověď nebo obranu. Správná reakce může významně ovlivnit výsledek celého sporu a předejít vážným důsledkům, jako jsou exekuce, pokuty nebo jiné sankce.

Naše advokátní kancelář je připravena vám pomoci s posouzením výzvy a návrhem správné reakce. Nechte nás prověřit vaše právní postavení a předejděte možným problémům v budoucnu. Kontaktujte nás pro více informací nebo konzultaci.

34 komentáøù

  1. TS

    Dobrý den,

    ráda bych se na Vás obrátila s prosbou o podání předžalobní výzvy ve věci zneužití podpisu mé osoby.

    Dlužníka jsem již informovala, ale neúspěšně.

    Děkuji

    Odpovìdìt
    • Petr Budzinski

      Dobrý den,

      K přípravě předžalobní výzvy potřebujeme podrobnější informace o případu, případně jakou máte k případu dokumentaci. Je možné nám vše poslat emailem nebo Vám může kolega zavolat a probrat s Vámi co potřebujeme k přípravě, pak prosím o zaslání tel. kontaktu a kolega se Vám ozve. Cena za přípravu předžalobní výzvy činí 1.000,-Kč pokud my připravíme, ale vy si sama zašlete nebo 1.500,-Kč pokud budeme zasílat prostřednictvím naší kanceláře. Pak kromě výzvy musíme připravit i plnou moc mezi Vámi a kanceláři, kterou druhé straně zašleme společně s výzvou k plnění.

      V případně nutnosti posoudit podpis a jeho pravost, jsme připraveni i zajistit soudního znalce z oboru písmoznalectví.

      S úctou

      Odpovìdìt
    • Věra

      Dobrý den,
      měla bych zájem o zaslání předžalobní výzvy bývalé nájemnici. Tato udělala dluh na nájemném přes 200 tis. nechala dům v dezolatnim stavu a rovněž dluh na elektřině ve výši 90 tis. Paní bydlela v domě dvakrát. Už poprvé měla problémy s placením, ale pak jsem ji ještě dala druhou šanci, když mi řekla, že se u ní situace změnila a že mi bude hradit k najemnému i dluh. Poslala jsem jí smlouvu e-mailem, tu mi ale nikdy
      neposlala nazpět podepsanou ( i přes písemné výzvy ). Nešlo by paní pohrozit i trestním oznámením (neoprávněné obohacení) ? A dluh na elektřině mohu vymáhat jen po ní nebo případně i dalších plnoletých členech domácnosti uvedených v nájemní smlouvě?

      Odpovìdìt
      • Petr Budzinski

        Dobrý den,

        Sepsat předžalobní výzvu není problém. K jejímu sepsání budeme potřebovat základní údaje (dlužné částky, období, osobní údaje obou stran – ideálně i původní smlouvu a návrh druhé smlouvy a vyúčtování ať máme podklady k případu. U takového dlužníka bych, ale možná jako první věc řešil, zda je reálné, zda něco skutečně vymohu nebo už má paní na sobě i jiné dluhy. Jako první věc by možná bylo dobré paní prolustrovat na justici, v centrální evidenci exekucí, na katastru, v obchodním rejstříku a ARES. Toto je základní lustrace nejsou tam dluhy, co nejsou ještě pravomocné apod, ale základní vypovídací hodnotu by to mělo mít.

        Co se týče trestného činu, tak tam je nutné prokázat úmysl tj., že paní od počátku neměla v úmyslu nic platit a ani nebylo schopna nic platit, pak by se mohlo jednat o trestný čin podvodu viz. níže např. rozsudek Nejvyššího soudu v takové věci. Vždy se tam musí ovšem prokázat úmysl druhé strany, že již v době uzavření smlouvy neměla zájem nic hradit.

        S úctou

        Skutkovou podstatu trestného činu podvodu lze naplnit i sjednáním smlouvy o nájmu nebytových prostor, kterou nájemce uzavírá se záměrem nájemné neplatit či s vědomím, že je nebude s to platit. K obohacení pachatele a ke vzniku škody na straně pronajimatele za této situace dochází, ať již nájemce prostory skutečně využívá nebo tak (ovšem z vlastní vůle) nečiní. Škodou je v tomto případě dlužné nájemné, obohacením na straně pachatele je možnost dispozice s nebytovými prostorami, ať již této možnosti využije či tak z vlastní vůle neučiní.
        (Usnesení Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 3 Tdo 1463/2008, ze dne 28.1.2009)

        Odpovìdìt
    • Prokop

      Zdravim vas dostal jsem se do situace kdy jsem dostal predzalobni vyzvu k vyklizeni nemovitosti ano je to sice moje chyba a jsem ochotny se domluvit na nove najemni smlouve s dodatkem ze se bude platit bezne najemne + dluzne najemne ale jen vas prosim o radu jakym zpusobem a zakonem mohu druhou stranu takto prijmet jednat o nove najemni smlouve s timto dodatkem abych mohl dale zustavat v dane nemovitosti ?? Jake paragrafy zakony mohu ktomuto ucelu pouzit ??? Dekuji s uctou. Prosim vas jeste mohu li jestli byste byli ochotni dat mi odpoved co nejdriv dekuji .

      Odpovìdìt
      • Petr Budzinski

        Dobrý den,

        pokud Vám již byla zaslána předžalobní výzva k vyklizení je nutné co nejdříve kontaktovat pronajímatele, nebo jeho právního zástupce, je-li pronajímatel zastoupen a dohodnout se na úhradě dlužného nájemného. Podáním žaloby na vyklizení by zbytečně vznikaly pouze další náklady, které byste musel hradit. Je proto nutné jednat velmi rychle.

        Pokud již nájemní vztah skončil, je třeba uzavřít nájemní smlouvu novou. Za tímto účelem je však třeba pronajímatele oslovit a požádat jej, zda by byl novou smlouvu ochoten uzavřít.

        Budete-li potřebovat další pomoc nebo právní zastoupení, neváhejte nás kontaktovat.

        Přejeme Vám hodně štěstí a doufáme, že se situace vyřeší k Vaší spokojenosti.

        S úctou

        Odpovìdìt
    • Milan

      Dobrý den přeji. Prosím vás mám dotaz když dostanu predzalobni vyzvu stím že dlužím asi 4 tisíce do kdy musím zapaltit tomu komu ty peníze dlužím. Je nějaká lhůta na úřadu než půjdu k soudu. Děkuju za odpoved

      Odpovìdìt
      • Petr Budzinski

        Dobrý den,

        děkujeme za Váš dotaz týkající se předžalobní výzvy. Předžalobní výzva je zpravidla prvním krokem k vymožení pohledávky. Lhůta ke splnění povinnosti by v ní měla být uvedena a neměla by být kratší než 7 dní. Po uplynutí lhůty může být podána žaloba k soudu, ale také nemusí.

        Zákonné náležitosti předžalobní výzvy upravuje zákon. Předžalobní výzvu popisuje občanský soudní řád jako výzvu k plnění, kterou žalobce zasílá žalovanému alespoň 7 dnů před podáním žaloby. Jedná se o poslední výzvu před tím, než se žalobce rozhodne splnění povinnosti vymáhat soudně. Lhůta nesmí být kratší než 7 dní. Pokud by byla žaloba podána před uplynutím 7 dní ode dne zaslání předžalobní výzvy, nevyvolá výzva účinky předvídané občanským soudním řádem. Důležitou náležitostí je sdělení, že pokud nebude povinnost splněna dobrovolně, budete vymáhat svůj nárok soudně. Bez uvedení tohoto sdělení nemusí být výzva považována za předžalobní (ledaže by hrozba soudním řízením vyplývala z celkového vyznění výzvy).

        S úctou

        Odpovìdìt
  2. Petr Budzinski

    Dobrý den,

    půjčila jsem známému 100 tis. Kč, ale nemám s ním uzavřenou smlouvu o zápůjčce. Mám, ale doklad z banky, že jsem poslala peníze na jeho účet. Můžete mi pomoci? Děkuji

    Odpovìdìt
    • Petr Budzinski

      Dobrý den,

      smlouva o zápůjčce nemusí být uzavřena písemně. S ohledem na skutečnost, že máte doklad o převodu peněz, tak zde nevidíme důvod, pro který by nebylo možné vrácení peněz požadovat zpět. A to buď jako vrácení zápůjčky, pokud se podaří prokázat okolnosti uzavření nebo jako vrácení bezdůvodného obohacení.

      S úctou

      Odpovìdìt
      • Lorenc

        Dobrý den ,mám problém s nějakou firmou co úzce spolupracuje s auto Esa .Kde jsem zakoupil osobní vůz zaplatil jsem hotovost nějakou a zbytek splácím .A po půl roce mi přišlo vyúčtování na 3995 Kč za nějaký GPS dohled nic v autě namontovaného nemám a furt tvrdí že to v autě už mám přitom to je hloupost .Samo Auto Esa mi potvrdilo že chtějí abych platil za něco co vlastně v autě nemám .Samo auto Esa pochybilo když mi mělo dát včas vědět o instalaci zabudování GPSky.Děkuji za odpověď .

        Odpovìdìt
        • Petr Budzinski

          Dobrý den,

          Potřebovali bychom vidět celou smlouvu, podstatné totiž je, co bylo ujednáno ve smlouvě a co jste podepsali. Podle toho by se rozhodoval případně i soud. V případě Vašeho zájmu nám zašlete smlouvu a předžalobní výzvu, kterou jste obdržel. My bychom Vám poradili, co se dá dělat a případně sepsali odpověď na výzvu.

          S pozdravem

          Odpovìdìt
    • BH

      Dobrý den
      Nechala jsem si sepsat předžalobní výzvu na částku 150tisic
      Právník požaduje 17500.- i s odměnou, nerozumím že si určuje odměnu,po odeslání předžalobní výzvy jsem písemně ukončila jeho služby
      Předem mě neinformovala o takove ceně
      Jak postupovat
      Děkuji za odpověď

      Odpovìdìt
      • Petr Budzinski

        Dobrý den,

        v první fázi bych požádal o vysvětlení, z čeho se částka skládá a o poskytnutí rozúčtování služby. Odměna advokáta může být buď smluvní nebo je dána vyhláškou, pokud se strany nedohodnou na ceně. Pokud jste neuzavřela žádnou dohodu, tak pak je vyhláška následující:

        Sazba mimosmluvní odměny
        Sazba mimosmluvní odměny za jeden úkon právní služby činí z tarifní hodnoty

        5. přes 10000 Kč do 200000 Kč 1500 Kč a 40 Kč za každých započatých 1000 Kč, o které hodnota převyšuje 10000 Kč,

        Následně, pokud by tam byl rozdíl v ceně, který není vysvětlen a nedává smysl, bych požádal o vrácení adekvátní části zpět.

        S úctou

        Odpovìdìt
      • Dorota

        Dobrý den, chtěla bych prosím poradit před x dobou jsem půjčila kamarádovi na několikrát peníze dohromady tolik a tolik a už se mi x dni neozývá. Jako důkaz mám zprávy a výpisy z účtu. Jaké kroky bych měla podniknout a lze to nějak vůbec vyřešit?

        Odpovìdìt
        • Petr Budzinski

          Dobrý den,

          děkujeme za Váš dotaz ohledně předžalobní výzvy.

          Ve Vašem případě je zcela namístě předžalobní výzvu kamarádovi poslat.

          Předžalobní výzvu popisuje občanský soudní řád jako výzvu k plnění, kterou žalobce zasílá žalovanému alespoň 7 dnů před podáním žaloby. Jedná se o poslední výzvu před tím, než se žalobce rozhodne splnění povinnosti vymáhat soudně.

          Je třeba, aby ve výzvě vylo uvedeno, co po dlužníku žádá, na základě jakého právního titulu a v jaké výši (ve Vašem případě úhrada částky z titulu smlouvy o zápůjčce). Kromě toho má být uvedeno v jaké lhůtě žádáte splnění povinnosti. Lhůta nesmí být kratší než 7 dní. Pokud by byla žaloba podána před uplynutím 7 dní ode dne zaslání předžalobní výzvy, nevyvolá výzva účinky předvídané občanským soudním řádem. Důležitou náležitostí je sdělení, že pokud nebude povinnost splněna dobrovolně, budete vymáhat svůj nárok soudně. Bez uvedení tohoto sdělení nemusí být výzva považována za předžalobní (ledaže by hrozba soudním řízením vyplývala z celkového vyznění výzvy). Pro vyloučení pochybností lze do výzvy výslovně uvést, že se jedná o „předžalobní výzvu dle § 142 a zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů“.

          Důležité je dále předžalobní výzvu prokazatelně druhé straně sporu zaslat. Občanský soudní řád uvádí, že výzva má být zaslána na adresu pro doručování, případně na poslední známou adresu. Za vhodné lze považovat zejména doručení do datové schránky, má-li ji druhá strana sporu zřízenu. Možné je také zaslání výzvy poštou na adresu sídla, bydliště, resp. poslední známou adresu.

          Občanský soudní řád podmiňuje právo na přiznání náhrady nákladů řízení žalobci v případě jeho úspěchu v řízení právě zasláním předžalobní výzvy žalovanému. Pokud byste se rozhodl podat žalobu bez předchozího odeslání předžalobní výzvy, je pravděpodobné, že mu následně Vám nebudou soudem přiznány náklady řízení.

          V dotazu neuvádíte, kdy byly peníze půjčeny a kdy měly být vráceny. Tyto skutečnosti jsou důležité pro učení, zda neuběhla promlčecí doba, která je v daném případě 3 letá.

          V případě, že byste zvolil zastoupení advokátem, je možné uplatňovat úhradu nákladů za dva úkony právní služby, kterými jsou za zaslání předžalobní výzvy a převzetí právního zastoupení. To znamená, že kromě dlužné částky máte nárok na zaplacení nákladů řízení vyčíslených dle advokátního tarifu.

          Nebude-li částky uhrazena dobrovolně, lze se zaplacení dlužné částky domáhat podáním žaloby. V daném případě by se podal návrh na vydání platebního rozkazu.

          V případě, že byste se rozhodla pro odeslání předžalobní výzvy a případně i podání žaloby, rádi Vám se sepsáním předžalobní výzvy i souvisejících podání pomůžeme, a to včetně zastupování před soudem.

          S úctou

          Odpovìdìt
  3. Kamila

    Dobrý den. Prodávající v kupní smlouvě (nemovitost) učinila 2 nepravdivá prohlašení. Byla vyzvána k uhrazení smluvní pokuty (100 tis. za každe prohlášeni). Nereaguje. Kolik by stalo sepsaní předžalobní výzvy? A připadné zastoupeni u soudu? Děkují

    Odpovìdìt
    • Petr Budzinski

      Dobrý den,

      K přípravě předžalobní výzvy potřebujeme podrobnější informace o případu, případně jakou máte k případu dokumentaci. Cena za přípravu předžalobní výzvy činí 1.000,-Kč pokud my připravíme, ale vy si sama zašlete nebo 1.500,-Kč pokud budeme zasílat prostřednictvím naší kanceláře. Pak kromě výzvy musíme připravit i plnou moc mezi Vámi a kanceláři, kterou druhé straně zašleme společně s výzvou k plnění.
      Zastoupení u soudu by pak záleželo na tom, kde se budeme soudit (cestovné) a jak kvalitní máte dokumentaci k případu (kvůli přípravě a případnému doplnění důkazů) a přípravě vlastní žaloby. V neposlední řadě je taky důležité, zda je druhá strana bonitní a bude mít finance na úhradu pohledávky a nákladů řízení. Pak lze uvažovat i o tom, že se náklady vypořádají až na konci a bude je platit druhá strana.
      Advokátní tarif je pak následující – jeden úkon právní služby je např. sepsání žaloby, účast na jednání za každé dvě hodiny, sepsání odvolání.
      § 7
      Sazba mimosmluvní odměny
      Sazba mimosmluvní odměny za jeden úkon právní služby činí z tarifní hodnoty
      1.
      do 500 Kč
      300 Kč,
      2.
      přes 500 Kč do 1000 Kč
      500 Kč,
      3.
      přes 1000 Kč do 5000 Kč
      1000 Kč,
      4.
      přes 5000 Kč do 10000 Kč
      1500 Kč,
      5.
      přes 10000 Kč do 200000 Kč
      1500 Kč a 40 Kč za každých započatých 1000 Kč, o které hodnota převyšuje 10000 Kč,
      6.
      přes 200000 Kč do 10000000 Kč
      9100 Kč a 40 Kč za každých započatých 10000 Kč, o které hodnota převyšuje 200000 Kč,
      7.
      přes 10000000 Kč
      48300 Kč a 40 Kč za každých započatých 100000 Kč, o které hodnota převyšuje 10000000 Kč.
      S úctou

      Odpovìdìt
      • Lucie

        Prosim mela bych dotaz,kdyz majitel bytu neda za kazdy rok radne vyuctovani a posle jej az za 6 let,mam sanci vyhrat spor?
        Dekuji

        Odpovìdìt
        • Petr Budzinski

          Dobrý den,

          obáváme se, že nárok bude s velkou pravděpodobností již promlčen. K posouzení případu, by bylo nutné projít veškerou komunikaci a osobně situace probrat a zkontrolovat, zda přece jenom není dán nějaký důvod, že k promlčení nedošlo. Ale při obvyklém běhu věcí by byl nárok promlčen.

          s úctou

          Odpovìdìt
    • Adam

      Dobrý den,

      Zeptám se kolik by stála predžalobni výzva?
      Jedná se rozdělení o peci psa po rozchodu, kupní smlouva je na mě. Bývalá přítelkyně mi řekla, že mi psa nepuči. Já bych požadoval pravidelný styk se psem plus procházky podle potřeby, protože ji nechává díky práci doma 9 hodin bez venčení to se mi také nelíbí.

      Děkuji a přeji pěkný den,

      Adam

      Odpovìdìt
      • Petr Budzinski

        Dobrý den,

        Jde o to, že zvíře sice z pohledu občanského práva není věcí, ale v mnoha případech, jako je tento, se na něj zákonná ustanovení o věcech aplikují.

        Půjde tedy o to, kdo psa pořídil. Pokud byste ho pořídili společně, byl by předmětem spoluvlastnictví a vy byste se museli o péči dohodnout, případně nechat rozhodnout soud. Pokud jste ho pořídil Vy, tak je pes ve Vašem výlučném vlastnictví a Vaše bývalá partnerka nemá právo si jej nárokovat pro sebe. Jak si upravíte péči, bude tedy na Vás jako na vlastníkovi, v krajním případě po bývalé partnerce můžete žádat i jeho vydání.

        S pozdravem

        Odpovìdìt
        • Pavel

          Dobrý den, důvěřoval jsem a půjčil jsem kamarádce 5000 Kč, s tím že mi napsala že mi je vrátí do týdne. Od chvíle poslání peněz na její účet přestala reagovat na zprávy a komunikovat, myslím že nemá v úmyslu mi něco vracet. Dá se s tím něco dělat? Nesepsali jsme žádnou směnu ani smlouvu, ale mam jen SMS konverzaci, kde píše že slibuje že mi je do týdne vrátí plus její hlasovou zprávu, kde říká to samé. Peníze jsem ji poslal na účet a připsal jsem i do zprávy pro příjemce, že se jedná o půjčku do konkrétního dne. Nejde o vysokou částku, ani nevím zda bych se chtěl soudit, ale myslím že predzalobni vyzva by stačila, aby se zalekla, vrátila je a uvědomila si, jak se „kamarádi“ mají chovat. Myslíte, že by šla napsat? Popř. kdyby opravdu došlo až na soud, jaká je šance na výhru? Děkuji za odpověď.

          Odpovìdìt
          • Petr Budzinski

            Dobrý den,

            děkujeme za Váš dotaz týkající se předžalobní výzvy. Ve Vašem případě je zcela namístě předžalobní výzvu poslat. Smlouva o zápůjčce může být uzavřena i ústně. Navíc, pro případný soudní spor máte nezpochybnitelné důkazy o tom, že peníze byly z Vaší strany poskytnuty a také příslib kamarádky, do kdy Vám peníze vrátí.

            Předžalobní výzvu popisuje občanský soudní řád jako výzvu k plnění, kterou žalobce zasílá žalovanému alespoň 7 dnů před podáním žaloby. Jedná se o poslední výzvu před tím, než se žalobce rozhodne splnění povinnosti vymáhat soudně.

            Je třeba, aby ve výzvě vylo uvedeno, co po dlužníku žádá, na základě jakého právního titulu a v jaké výši (ve Vašem případě úhrada částky 5 000,- Kč z titulu smlouvy o zápůjčce). Kromě toho má být uvedeno v jaké lhůtě žádáte splnění povinnosti. Lhůta nesmí být kratší než 7 dní. Pokud by byla žaloba podána před uplynutím 7 dní ode dne zaslání předžalobní výzvy, nevyvolá výzva účinky předvídané občanským soudním řádem. Důležitou náležitostí je sdělení, že pokud nebude povinnost splněna dobrovolně, budete vymáhat svůj nárok soudně. Bez uvedení tohoto sdělení nemusí být výzva považována za předžalobní (ledaže by hrozba soudním řízením vyplývala z celkového vyznění výzvy). Pro vyloučení pochybností lze do výzvy výslovně uvést, že se jedná o „předžalobní výzvu dle § 142 a zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů“.

            Důležité je dále předžalobní výzvu prokazatelně druhé straně sporu zaslat. Občanský soudní řád uvádí, že výzva má být zaslána na adresu pro doručování, případně na poslední známou adresu. Za vhodné lze považovat zejména doručení do datové schránky, má-li ji druhá strana sporu zřízenu. Možné je také zaslání výzvy poštou na adresu sídla, bydliště, resp. poslední známou adresu.

            Občanský soudní řád podmiňuje právo na přiznání náhrady nákladů řízení žalobci v případě jeho úspěchu v řízení právě zasláním předžalobní výzvy žalovanému. Pokud byste se rozhodl podat žalobu bez předchozího odeslání předžalobní výzvy, je pravděpodobné, že mu následně Vám nebudou soudem přiznány náklady řízení.

            V případě, že byste zvolil zastoupení advokátem, je možné v soudním sporu uplatňovat jako jeden úkon právní služby i zaslání předžalobní výzvy.

            Nebude-li částky uhrazena dobrovolně, lze se zaplacení dlužné částky domáhat podáním žaloby. V daném případě by se podal návrh na vydání platebního rozkazu.

            V případě, že byste se rozhodl pro odeslání předžalobní výzvy a případně i podání žaloby, rádi Vám se sepsáním předžalobní výzvy i souvisejících podání pomůžeme, a to včetně zastupování před soudem.

            S úctou,

  4. Jarka

    Dobrý večer,jakou formou mi musí dlužník reagovat na předžalobní výzvu,kterou jsem poslala doporučeně?Zdá li také doporučeně,mailem,sms zprávou?Předem děkuju

    Odpovìdìt
    • Petr Budzinski

      Dobrý den,

      pokud se rozhodne reagovat, tak může jakoukoliv formou. Předžalobní výzva se zasílá z důvodu, že občanský soudní řád stanoví povinnost k zaslání předžalobní výzvy, pokud chce žalující strana, aby ji byly přiznány náklady soudního řízení. Viz. níže.

      § 142a

      (1) Žalobce, který měl úspěch v řízení o splnění povinnosti, má právo na náhradu nákladů řízení proti žalovanému, jen jestliže žalovanému ve lhůtě nejméně 7 dnů před podáním návrhu na zahájení řízení zaslal na adresu pro doručování, případně na poslední známou adresu výzvu k plnění.

      (2) Jsou-li tu důvody hodné zvláštního zřetele, může soud výjimečně náhradu nákladů řízení zcela nebo zčásti žalobci přiznat i v případě, že žalobce žalovanému výzvu k plnění za podmínek uvedených v odstavci 1 nezaslal.

      S úctou

      Odpovìdìt
  5. Alena

    Dobrý den,

    měla bych dotaz, v bývalém zaměstnání jsem měla okolo 100h přesčasu, nyní tam pár měsíců již nepracuji a bývalý šéf mi je nechce proplatit. Osočuje se, že jsme se nedohodli na proplacení přesčasů za špatné provedenou práci, kterou musela zaměstnankyně po mně opravovat. Dá se proti tomuhle nějak bránit? Nejsou zde jen přesčasy za zmíněný úkon, proto mi to přijde velmi nefér. Jsem mladá a tímto mne využívá.

    Děkuji za odpověď.

    Odpovìdìt
    • Petr Budzinski

      Dobrý den,

      děkujeme za Váš dotaz týkající se nároku na proplacení přesčasů.

      Prací přesčas se podle zákoníku práce rozumí práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu (nebo mimo rámec rozvrhu pracovních směn). Prací přesčas je práce, kterou zaměstnavatel nad rámec stanovené týdenní pracovní doby nařídil, nebo k níž jste alespoň dostali zaměstnavatelův souhlas. Není nutné souhlas nijak formalizovat, písemná forma se určitě nevyžaduje, stačí sjednání ústní, případně i mlčky.

      Obecně platí, že „za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo, a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.“ Z uvedeného je tak patrné, že zaměstnavatel a zaměstnanec se mohou dohodnout, že za práci přesčas bude zaměstnanci namísto příplatku ke mzdě poskytnuto náhradní volno.

      U zaměstnanců ve vedoucích pozicích je práce přesčas upravena zákoníkem práce odlišně, jiné podmínky stanoví zákon i pro práci přesčas u zkrácených úvazků.

      Mzdu lze ovšem sjednat již s přihlédnutím k práci přesčas (u běžných zaměstnanců do 150 hodin, u vedoucích v plném rozsahu, tedy až do 416 hodin) a pak nemůže zaměstnanec za práci přesčas vůbec nic požadovat. Tato možnost nařizovat práci bez adekvátní odměny pro zaměstnavatele neplatí v případě sjednání mzdy formou mzdového výměru.

      Jaká konkrétní práva Vám za dané situace náleží lze určit pouze po posouzení dokumentů souvisejících s Vaším pracovním poměrem, zejména se bude jednat o pracovní smlouvu, platební výměr. Budete-li mít zájem o právní pomoc při ochraně Vašich práv týkajících nároku na úhradu práce přesčas, rádi vám pomůžeme.

      Odpovìdìt
  6. Marcela

    Mám rpoblém s nájemníky. Při podpisu smlouvy uhradili jistinu a nájem předem, ale od té doby se jen vymlouvají a domluva s nimi není žádná. Dostali výpověď z nájmu, ale sdělili mi, že mi stejně nic nezaplatí, dokonce mi nechtějí umožnit ani návštěvu – prohlídku bytu s novými zájemci, kterou jsem jim předem oznámila. Poslala jsem jim upomínku,že dluží už 2 nájmy a vyzvala je k úhradě do 7 dní. Ale nedělám si iluze. Za pár dní je splatný další nájem. Jak postupovat? Sečít vše a poslat předžalobní výzvu? Jde o to, že když mají výpověď k 30.11., aby ji taky dostali, protože pochbuji, že mi sdělí novou adresu.
    Děkuji za odpověď a radu.

    Odpovìdìt
    • Petr Budzinski

      Dobrý den,

      děkujeme za Váš dotaz týkající se změny rozsahu společného jmění manželů(SJM).

      Ohledně Vašeho bytu, který jste nabyla před uzavřením manželství sdělujeme, že tento je stále se Vašem výlučném vlastnictví, neboť není součástí SJM, a nemůže být tedy postihnut dluhy Vašeho manžela.

      Stejně tak dluhy Vašeho manžela vzniklé před uzavřením manželství nejsou součástí SJM, nicméně i přesto se lze domáhat uspokojení pohledávky i z majetku ve společném jmění. Maximálně však do té výše, na kterou byste měla nárok při zrušení SJM (např. při rozvodu), což je polovina hodnoty tohoto majetku. Toto alespoň částečná ochrana majetku v SJM.

      Jiná je situace, kdy dluh Vašeho manžela vznikl za trvání manželství. Obecně platí, že dluhy vzniklé během trvání manželství spadají do SJM a pokud se jeden z manželů zadluží, musí je splácet oba. Mezi výjimky, kdy nejde o SJM, patří:

      – dluhy týkající se majetku, který náleží pouze jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku
      – dluhy, které převzal pouze jeden z manželů bez vědomí druhého (resp. bez jeho souhlasu), přičemž nejde o obstarávání běžných nebo každodenních potřeb rodiny
      – dluhy vzniklé na základě zákona či rozhodnutím soudu nebo jiného orgánu (např. dluhy na výživném nebo na daních, pokuty, vyměřené penále apod.).

      Určitě bychom Vám doporučili uzavřít smlouvu o zúžení SJM. Tato smlouva musí být sepsána formou notářského zápisu.

      Je důležité zdůraznit, že smlouva o zúžení SJM po uzavření manželství se zpravidla nevztahuje zpětně na dluhy, které vznikly před uzavřením manželství. Smlouva tedy upravuje pouze dluhy, které vzniknou po jejím uzavření, pokud není ve smlouvě uvedeno jinak a pokud věřitelé souhlasí s tímto uspořádáním.

      Pro dluhy vzniklé před uzavřením manželství platí, že každý z manželů odpovídá za své vlastní závazky, pokud si dluhy pořídili před svatbou. Na tyto dluhy se zúžení SJM vztahuje jen v případě, že se na tom manželé dohodnou a tuto úpravu přijmou věřitelé.

      Zákon vyžaduje formu notářského zápisu, dlouhodobě spolupracujeme s notářem Novotným na Praze 1, kde bychom Vám domluvili termín podpisu notářského zápisu. Bude nutné, abyste se dostavili oba, s sebou bude třeba mít oddací list (originál nebo ověřenou kopii) a občanské průkazy.

      Odpovìdìt
  7. Renata

    Dobrý den.
    Co vše je nutno doložit k předžalobní výzvě?
    Stavební firma neplnila závazky v domluvené zakázce(oprava vytopeného bytu…),nekomunikovali, ukončili jsme spolupráci. Potřebujeme aktualizovat z jejich strany vyúčtování a vrátit uhrazenou častku…stále se vymlouvají.Děkuji

    Odpovìdìt
    • Petr Budzinski

      Dobrý den,

      děkujeme za Váš dotaz ohledně předžalobní výzvy.

      Ve Vašem případě se jedná o nárok ze smlouvy o dílo. Je nutné před započetím s vymáháním dlužné částky specifikovat správně právní důvod Vašeho nároku, tedy za Vám byla způsobena škoda či zda již došlo po vytknutí vad k odstoupení od smlouvy pro nesjednání jejich nápravy. Když po odstoupení od smlouvy by Vám náleželo vydání bezdůvodného obohacení.

      Prvním krokem k vymožení dlužné částky je zaslání předžalobní upomínky zhotoviteli. Přestože zaslání předžalobní upomínky není povinné a ani se nejedná o nezbytnou podmínku pro úspěch v soudním řízení, je vhodné ji zaslat, a to s ohledem na možné budoucí soudní řízení. Pokud předžalobní upomínku zhotoviteli nezašlete, soud by Vám nepřiznal náhradu nákladů řízení, ačkoli byste v soudním řízení uspěla.

      Předžalobní upomínka by měla obsahovat výzvu, aby zhotovitel zaplatil v určité lhůtě dlužnou částku, a to na bankovní účet uvedený ve výzvě. Je třeba specifikovat právní důvod vzniku uplatňovaného nároku. Délka lhůty musí být alespoň sedm dní. Dále by měl být zhotovitel poučen, že v případě nezaplacení se budete domáhat zaplacení soudní cestou. Rovněž je vhodné, aby předžalobní upomínka současně obsahovala i výzvu zhotoviteli, aby se v určité lhůtě vyjádřil, zda souhlasí s mimosoudním řešením sporu, a pokud ano, aby navrhl konkrétní řešení.

      Předžalobní upomínka se odesílá na poslední známou adresu zhotovitele. Pro účely soudního řízení je plně dostačující, pokud prokážete, že jste ji na tuto adresu odeslali, doporučujeme odeslání s dodejkou, pokud nemá adresát datovou schránku.

      Z důvodu většího psychologického efektu předžalobní upomínky je vhodné, aby ji sepsal a odeslal advokát, kterému za tímto účelem udělíte plnou moc. V mnoha případech tak dlužník zaplatí dlužnou částku již na základě takové předžalobní upomínky, případně dojde mezi stranami k mimosoudnímu vyřešení sporu.

      Mimosoudní řešení sporu spočívá nejčastěji v uzavření dohody o narovnání nebo dohody o splátkovém kalendáři. Ať už uzavřete jakoukoliv dohodu, lze doporučit, aby její součástí bylo vždy uznání dluhu ze zhotovitele. Tím si usnadníte svoji pozici pro případ, že zhotovitel svoji povinnost nesplní a Vy se budete domáhat zaplacení soudní cestou.

      Odpovìdìt
  8. Renata

    Půjčila jsem 30000 začátkem července tím že je dotyčná vrátí do září neúspěšně stále mi dluží 20000 vše bylo z ruky do ruky mám s dotyčnou veškerou konverzaci na mejlu a esemeskach co mohu prosím dělat děkuji za odpověď.

    Odpovìdìt
    • Petr Budzinski

      Dobrý den,

      děkujeme za Váš dotaz týkající se předžalobní výzvy. Jako první krok k vymožená Vaší pohledávky je třeba zaslat předžalobní výzvu. Právním důvodem vzniku pohledávky je smlouva o zápůjčce, která může být uzavřena i ústně. Pro případný soudní spor je třeba doložit, že peníze byly z Vaší strany poskytnuty a také příslib druhé strany, do kdy Vám peníze vrátí, což jak uvádíte, máte v konverzaci v e-mailu a sms zprávách.

      Předžalobní výzvu popisuje občanský soudní řád jako výzvu k plnění, kterou žalobce zasílá žalovanému alespoň 7 dnů před podáním žaloby. Jedná se o poslední výzvu před tím, než se žalobce rozhodne splnění povinnosti vymáhat soudně.

      Je třeba, aby ve výzvě vylo uvedeno, co po dlužníku žádá, na základě jakého právního titulu a v jaké výši (ve Vašem případě úhrada částky 20 000,- Kč z titulu smlouvy o zápůjčce). Kromě toho má být uvedeno v jaké lhůtě žádáte splnění povinnosti. Lhůta nesmí být kratší než 7 dní. Pokud by byla žaloba podána před uplynutím 7 dní ode dne zaslání předžalobní výzvy, nevyvolá výzva účinky předvídané občanským soudním řádem. Důležitou náležitostí je sdělení, že pokud nebude povinnost splněna dobrovolně, budete vymáhat svůj nárok soudně. Bez uvedení tohoto sdělení nemusí být výzva považována za předžalobní (ledaže by hrozba soudním řízením vyplývala z celkového vyznění výzvy). Pro vyloučení pochybností lze do výzvy výslovně uvést, že se jedná o „předžalobní výzvu dle § 142 a zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů“.

      Důležité je dále předžalobní výzvu prokazatelně druhé straně sporu zaslat. Občanský soudní řád uvádí, že výzva má být zaslána na adresu pro doručování, případně na poslední známou adresu. Za vhodné lze považovat zejména doručení do datové schránky, má-li ji druhá strana sporu zřízenu. Možné je také zaslání výzvy poštou na adresu sídla, bydliště, resp. poslední známou adresu.

      Občanský soudní řád podmiňuje právo na přiznání náhrady nákladů řízení žalobci v případě jeho úspěchu v řízení právě zasláním předžalobní výzvy žalovanému. Pokud byste se rozhodl podat žalobu bez předchozího odeslání předžalobní výzvy, je pravděpodobné, že mu následně Vám nebudou soudem přiznány náklady řízení.

      V případě, že byste zvolila zastoupení advokátem, je možné uplatňovat jako úkony právní služby převzetí právního zastoupení a zaslání předžalobní výzvy i před podáním žaloby.

      Nebude-li částky uhrazena dobrovolně, lze se zaplacení dlužné částky domáhat podáním žaloby. V daném případě by se podal návrh na vydání platebního rozkazu.

      V případě, že byste se rozhodla pro odeslání předžalobní výzvy a případně i podání žaloby, rádi Vám se sepsáním předžalobní výzvy i souvisejících podání pomůžeme, a to včetně zastupování před soudem.

      S úctou

      Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Dědictví a dědické řízení

Dědictví a dědické řízení

Proč je důležité mít advokáta při dědickém řízení? Dědické řízení může být často komplikované a vést k mnoha problémům, pokud není správně připraveno. Z rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky vyplývají některé klíčové případy, které ukazují na časté chyby v...

Smlouva o dílo a na co si dát pozor

Smlouva o dílo a na co si dát pozor

Přemýšlíte o uzavření smlouvy o dílo? Než se do toho pustíte, je důležité si uvědomit, že smlouvy o dílo jsou složitou právní problematikou, která může mít velký dopad na vaše práva a povinnosti. Náležitosti smlouvy o dílo, kterým je potřeba věnovat pozornost: Smlouva...

Ochrana obchodního tajemství – klíč k vašemu podnikání

Informace představují jeden z nejcennějších aktiv vaší firmy, ochrana vašeho know-how, obchodního tajemství a důvěrných informací jenezbytná pro udržení konkurenční výhody. Co je obchodní tajemství? Obchodní tajemství zahrnuje informace, které nejsou veřejně známé a...