Úprava společného jmění manželů – Klíčové informace a právní důsledky
Rozdělení společného jmění manželů je důležitým krokem pro ochranu majetkových zájmů obou manželů. Tuto smlouvu mohou uzavřít jak snoubenci před vstupem do manželství, tak manželé po jeho uzavření. Správně nastavená majetková smlouva poskytuje právní jistotu a ochranu nejen vůči manželům samotným, ale také vůči třetím osobám, jako jsou věřitelé.
Typy režimů společného jmění
- Oddělené jmění: Tento režim zcela vylučuje vznik společného jmění manželů a týká se veškerého majetku, který oba manželé vlastní. Nejčastěji je sjednáván před uzavřením manželství. Pokud je sjednán až po svatbě, je nutné provést vypořádání již existujícího společného jmění a jasně stanovit vlastnictví jednotlivých položek.
- Vyhrazující vznik společného jmění až ke dni zániku manželství: V tomto režimu vzniká společné jmění až při zániku manželství, což znamená, že po celou dobu trvání manželství se na majetek vztahuje oddělené vlastnictví. Tento režim může být komplikovaný při vypořádání po zániku manželství, a proto je často doporučováno zvolit režim odděleného jmění.
- Rozšíření rozsahu společného jmění: Manželé si mohou do společného jmění zahrnout konkrétní majetek nebo dluh, který by jinak nebyl jeho součástí, například dům darovaný jednomu z manželů nebo zděděný majetek.
- Zúžení rozsahu společného jmění: Umožňuje manželům vyloučit ze společného jmění pouze konkrétní věc, právo nebo dluh, aniž by bylo nutné vyloučit všechen majetek. To může být výhodné, pokud jeden z manželů chce ochránit specifické položky před vstupem do společného jmění.
- Smlouva o úpravě majetkových poměrů pro případ zániku manželství: Tato smlouva upravuje majetkové vztahy manželů pro případ rozvodu nebo úmrtí jednoho z nich. Může určit, které majetky přejdou do výlučného vlastnictví jednoho z manželů nebo zůstanou ve spoluvlastnictví. Výhodou je, že na rozdíl od ostatních režimů nemusí být uzavřena formou notářského zápisu.
Výhody uzavření smlouvy o úpravě společného jmění
Uzavření majetkové smlouvy přináší několik výhod:
- Ochrana před věřiteli: Pokud majetková práva vzniknou až po uzavření smlouvy, věřitelé nemohou zasáhnout do majetku, který byl zúžen nebo vyloučen ze společného jmění.
- Právní jistota: Jasná úprava majetkových poměrů předejde sporům mezi manžely a chrání jejich majetkové zájmy při rozvodu nebo úmrtí.
- Flexibilita: Možnost přizpůsobit majetkový režim konkrétním potřebám a situacím manželů, včetně úprav týkajících se budoucích majetkových přírůstků nebo dluhů.
Důležité judikáty a právní otázky
- Judikáty o ochraně práv třetích osob: Soudy pravidelně zdůrazňují, že změny ve společném jmění manželů nesmí poškodit práva věřitelů. Pokud by manželé uzavřeli smlouvu o zúžení nebo vyloučení majetku ze společného jmění po vzniku dluhů, věřitelé mohou požadovat neplatnost takové smlouvy.
- Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR: Vyplývá z něj, že v případě sporů o majetek, který byl vyňat z režimu společného jmění, je klíčové, zda byla smlouva uzavřena správně a řádně zveřejněna. Smlouvy, které nejsou řádně zveřejněny, nemají účinek vůči třetím osobám a mohou být považovány za neplatné.
Doporučení
Při uzavírání majetkové smlouvy mezi manžely je důležité zvážit všechny možné důsledky a právní rizika. Naše advokátní kancelář vám může pomoci s přípravou smlouvy na míru vašim potřebám, zajistit její správné uzavření a zveřejnění v evidenci, aby byla platná a účinná i vůči třetím osobám. Neváhejte se na nás obrátit pro odbornou pomoc a ochranu vašich majetkových práv.
Dobrý den, chci si vzít svou partnerku, ale mám dluhy dokážete manželskou smlouvou jí před nimi uchránit? Dále bych potřeboval aby její majetek se nebral do SJM jde to zařídit? Děkuji za info
Dobrý den,
Předmanželskou smlouvou lze řešit Vaši situaci a zajistit, že za svoje dluhy bude odpovídat svým majetkem a nikoliv majetkem manželky.
Postup je následující – nejdříve se připraví návrh smlouvy – tj. osobní údaje, sepsání majetku a dluhů a komu co z toho náleží. Toto připraví naše kancelář po konzultaci s Vámi – stačí i online příprava není nutná osobní účast. Cena je pokud se nejedná o něco neobvykle složitého 4.000,-Kč.
Pak se dohodne s notářem sepis dohody formou notářského zápisu a zápis dohody do registru vedeným notářskou komorou. Zápis je nutné provést, aby byla smlouva účinná vůči všem dalším osobám (exekutorům, insolvenčním správcům, státním orgánům, věřitelům). U notáře je nutná osobní účast a notáři se pak platí odměna podle výše majetku, který je v dohodě uveden. Příklad u majetku za 1 mil. Kč – 4.900 bez DPH za sepsání notářského návrhu, zápis do rejstříku za 200,-Kč. Pokud bude předmětem nemovitosti, tak ještě bude nutné udělat vklad do katastru nemovitostí, který je zpoplatněn 2.000,-Kč. Pokud tam žádný majetek nyní není, který by měl být uveden ve smlouvě, lze uzavřít dohodu i tak, že se bude týkat všech budoucích věcí bez uvedení konkrétní částky.
S úctou
Dobry den,
muj budouci manzel nezodpovedne bere ruzne pujcky od nebankovnich instituci. Chci ochranit svuj majetek, staci predmanzelska smlouva?
Diky
Dobrý den,
v současné době, kdy ještě s partnerem nejste manželé, tak za jeho dluhy neodpovídáte.
Máte-li v plánu uzavřít manželství, bylo by vhodné uzavřít předmanželskou smlouvu o manželském majetkovém režimu. Jednalo by se o režim oddělených jmění. V tomto režimu smí každý z manželů nakládat se svým majetkem bez souhlasu druhého manžela. Pro veškerý majetek nabytý jedním z manželů za trvání manželství a pro veškeré dluhy vzniklé jednomu z manželů za trvání manželství platí, že se stanou výlučným vlastnictvím nebo dluhem toho z manželů, jehož jednáním byl majetek nabyt nebo vznikl dluh.
Tato smlouva se sepisuje formou notářského zápisu a aby Vám zajistila ochranu majetku před věřiteli Vašeho budoucího manžela, je nutné, aby tato Smlouva byla zveřejněna v Seznamu listin o manželském majetkovém režimu (jedná se o seznam vedený Notářskou komorou ČR v elektronické podobě).
V případě, že budete mít zájem o sepsání Smlouvy, můžeme Vám nabídnout sepsání.
S úctou,
Hezký den,
s budoucím manželem žijeme v mém bytě, na který si splácím hypotéku.
Veškeré větší výdaje týkající se bytu, financují sama.
Jak zamezit, aby v manželství po čase neměl v případě rozvodu na byt jakykoliv nárok?
Děkuji.
Dobrý den,
Byt pokud byl ve Vašem vlastnictví před sňatkem, tak bude pořád Váš. Při vypořádání by se však řešilo kdo a jak přispěl finančně na tento majetek, opravy, rekonstrukce, platby apod. V takovém případě, aby nevznikly v budoucnu problémy doporučujeme uzavřít s manželem dohodu, kde se tyto problémy budou řešit. Plus samozřejmě platí, že je nutné, abyste si údaje o platbách pečlivě uschovávala a bylo zřejmé, že opravy šly z Vašich výlučných prostředků.
V případě potřeby jsme Vám schopni návrh dohody připravit.
S úctou
Dobrý den chtěla jsem se zeptat, chtěla bych se podruhé vdát,ale jde mi o to aby dluhy co mi nechal bývalý manžel zůstaly jen mě a ne budoucímu manželovi. Aby po něm nešli exekutoři až se vezmeme nebo aby mu z účtu nevzali exekutoři penize co mu tam chodí.
Předem moc děkuji
Dobrý den,
Ve Vašem případě, většinou klientům z důvodu jistoty doporučujeme sepsat formou notářského zápisu zúžení společného jmění ke dni vzniku manželství a pak takovou smlouvu založit do veřejného rejstříku, která je závazná a veřejná tj. exekutor k ním musí přihlížet z úřední povinnosti.
Pokud by Vás ještě něco zajímalo, tak jsme Vám k dispozici.
S úctou
Dobrý den, odešla jsem od manžela, nyní bydlím sama s dětmi a navštěvují mě manželovi exekutoři za dluh před manželstvím na což mám i důkazy. Je možné i nyní sepsat předmanželskou smlouvu? Zatím jsem žádala soud o svěření dětí do mé péče atd. Následně budu řešit rozvod manželství. Manžel je ochoten mi to podepsat. Návrh na rozvod podávám zároveň s žádostí o osvobození od poplatku za rozvod manželství, protože není v mých silách toto zaplatit. Lze to nějak řešit prosím? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
v první řadě je nutné zjistit, zda dluh manžela vznikl před 1.1.2014 nebo po tomto datu. Podle toho se použije zákonná úprava buď podle starého nebo nového občanského zákoníku.
Pokud dluh vznikl po 1.1.2014, tak má věřitel právo uspokojit se ze SJM pouze „do výše, již by představoval podíl dlužníka, kdyby bylo společné jmění zrušeno a vypořádáno podle § 742“ (tzv. vypořádací podíl) tj. exekutor nemůže zpeněžit celý majetek v SJM, ale pouze část, která představuje podíl Vašeho manžela.
Bohužel za současné situace dokud nebudete rozvedeni, tak není žádná jednoduchá možnost, jak návštěvám exekutora zabránit. Vy se můžete bránit v exekuci tím, že pokud dluh vznikl po 1.1.2014, tak je možné postihnout majetek pouze do výše vypořádacího podílu tj. podat návrh na zastavení exekuce, pokud by exekutor tuto hranici překročil, stejně tak se můžete bránit návrhem na vyloučení věci z exekuce a to u věcí, které nejsou součásti společného jmění například dary, věci, které jste měla ve vlastnictví před manželstvím, věci získané dědictvím. Jde tedy o jednání s konkrétním exekutorem v konkrétním řízení.
V rámci rozvodu si pak můžete udělat i dohodu o vypořádání společného jmění, tj. dojde k reálnému rozdělení majetku a po rozvodu by Vás už exekutor neměl právo navštěvovat. Majetek by šlo rozdělit už nyní, ale stejně by se v exekučním řízení zkoumalo, zda a v jaké výši je tato dohoda účinná i v exekučním řízení tj. prakticky stejný postup jako u návrhu na částečné zastavení exekuce nebo vyloučení některých věcí z exekuce. Bohužel tato problematika je poměrně složitá a bez podrobností o případu nelze podat jednoduchou radu.
S úctou
A CO JE S MAJETKEM CO SPOLU BUDOVALI 20 ROKU.
Dobrý den,
prosím o upřesnění dotazu – zkuste napsat nějaký příklad, ať víme co Vás konkrétně zajímá např. chci zúžit SJM po 20 letech manželství a jak se bude postupovat o majetku, který jsme společně nabyli a společně do něj investovali apod.
Děkuji moc
Dobrý den, ráda bych sepsala predmanzelskou smlouvu zda je to možné ? z důvodu ( partner a dluhy ) jen si stím neumím moc poradit .. je možnost získat informace jak sepsat? Děkuji
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz týkající se uzavření předmanželské smlouvy.
Ve Vašem případně bychom navrhovali sjednat režim oddělených jmění, kdy nebudete mít žádné společné jmění manželů (SJM) a budete dále fungovat jako před svatbou, tedy každý se svým výhradním jměním. Jediná výjimka je nakládání se společnou domácností, kdy ji nelze např. prodat nebo zastavit bez souhlasu druhého manžela.
V případě, že byste si přála připravit smlouvu o odděleném jmění manželů, rádi Vám vysvětlíme všechny právní aspekty a důsledky tohoto kroku, připravíme veškerou potřebnou dokumentaci, včetně popisu majetku a závazků. Následně bychom zajistili sepsání notářského zápisu notáře, který by notářský zápis zaregistroval v centrální evidenci smluv o manželském majetkovém režimu (pouze forma notářského zápisu a založení do evidence má účinky vůči 3. osobám). Výhodou režimu oddělených jmění je ochrana majetku. Každý z manželů chrání svůj majetek před případnými dluhy druhého manžela. V případě rozvodu je majetek jasně rozdělen a nevznikají spory o jeho dělení.
Zákon vyžaduje formu notářského zápisu, dlouhodobě spolupracujeme s notářem na Praze 1, kde bychom Vám domluvili termín podpisu notářského zápisu. Bude nutné, abyste se dostavili oba a po svatbě zaslali ověřenou kopii oddacího listu. Výhodou je, že notář smlouvu zanese do seznamu listin o manželském majetkovém režimu, což je veřejný seznam a okamžikem zápisu bude smlouva účinná i vůči třetím osobám.
Dobrý den,
a smlouva na oddělené SJM bez notářského zápisu a zápisu do registru by nestačila?
Dobrý den,
V této věci záleží na konkrétních okolnostech. Ideálně by bylo vhodné to probrat telefonicky. Obecně, pokud už mám nebo mi hrozí exekuce, tak k zápisu do notářského registru musí exekutor přihlížet ze zákona a je to jistější způsob, jak se vyhnout exekuci. Pokud mi exekuce nehrozí a chci mít vyřešeno jenom s ohledem na budoucí možné dluhy, tak stačí smlouva, ale pak je nutné každému, s kým něco uzavírám oznámit, že mám zúžené společné jmění.
Hlavní rozdíl je v tom, že pokud je proveden zápis, tak nikdo nemůže tvrdit, že o této skutečnosti nevěděl, u smlouvy, která se nebude registrovat je ale nutné prokázat, že jste druhou stranu s touto smlouvou seznámil.
S úctou
Dobrý den mám dotaz je možné uvést do předmanželské smlouvy podmínku že si nepreji ubytování problémových členů rodiny a v opačném případě mám nárok na nějaké odstupné při rozvodu dekuji
Dobrý den,
Předmanželská smlouva slouží pro jiné účely, lze v ní rozšířit/zúžit společné jmění manželů, resp. úplně ho zrušit.
Záležitost, o níž píšete, by se musela upravit v samostatné smlouvě.
S pozdravem
Dobrý den, jak se řeší dědictví pokud máme předmanželskou smlouvu a máme každý své děti?
Děkuji
Dobrý den,
Pokud nemáte sepsanou závěť, bude se dědictví řídit podle zákonné posloupnosti, tzn. v první třídě dědiců budou dědit zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
Předmanželská smlouva na tom nic nemění, jen se nebude vypořádávat společné jmění manželů, protože žádné není, dědit se tedy bude výlučné jmění zemřelého manžela.
S pozdravem
Dobrý den, budu si brát svou přítelkyni, máme dítě. Já vlastním několik nemovitostí a některé z nich splácím hypotékou. Dále mám v plánu kupovat dům a to vše hrazeno z mých finančních prostředků. Potřeboval bych poradit jak postavit předmanželskou smlouvu, abych někdy v budoucnu, kdyby se cokoliv přihodilo a žena se se mnou chtěla rozvést o vše nepřišel. Dále bych chtěl sepsat závěť kde chci uvést ženu a dceru popřípadě její rodinu jako dědice. Dá se to celé udělat nějak , aby to bylo celé pozotivně přijakto? Díky a hezký den
Dobrý den,
Nemovitosti, které jste nabyl před uzavřením manželství, do společného jmění spadat nebudou. Píšete ale, že máte v plánu kupovat další nemovitost, ta už by do společného jmění zahrnuta byla. Doporučili bychom Vám sjednání tzv. režimu oddělených jmění, v takovém případě žádné společné jmění nevznikne a dále budete mít každý své výlučné jmění. Výhodou režimu oddělených jmění je rovněž to, že případné dluhy jednoho z manželů nelze vymáhat po tom druhém.
Předmanželskou smlouvu můžeme připravit, zákon pro ni však vyžaduje formu notářského zápisu. Pokud byste měl zájem, domluvili bychom Vám následně termín podpisu u notáře. Smlouva je poté zapsána do veřejného seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeného notářskou komorou, což slouží jako ochrana proti třetím stranám, např. v případě exekuce apod.
V případě závěti není forma notářského zápisu zákonem vyžadována, přesto bychom Vám ji doporučili, odpadá pak totiž povinnost podpisu před svědky a závěť je rovněž zapsána do evidence. Nelze ji pak např. ztratit či zničit.
S pozdravem
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Je nutná předmanželská smlouva, když vlastním dva byty? Po svatbě to automaticky bude patřit i manželovi? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
Společné jmění manželů vzniká až okamžikem uzavření manželství a spadá do něj veškerý majetek (a také dluhy), nabyté za trvání manželství. Majetek nabytý před jeho uzavřením zůstane nadále ve Vašem výlučném vlastnictví.
S pozdravem
Dobrý den,
Prosím potřebovala bych od Vás radu. Budu se vdávat v zahraničí (v Turecku) a s budoucím manželem bude sepisovat v predmanzelskou smlouvu.
Moje otázka je když s budoucím manželem i beztak budeme žít pouze v Turecku je potřeba v ČR, sepisovat ještě neco dalsiho? Předem moc děkuji za Vasi odpověď.
S přátelským pozdravem
Dobrý den,
pokud nebudete mít na území České republiky žádná majetek a nebudete zde vykonávat žádnou činnost, tak nám přijde úprava i podle českého práva nadbytečná. Pokud by tomu bylo však jinak tak doporučujeme uzavřit obdobnou dohodu i v České republice. Dohodu o zúžení SJM a notářský zápis Vám můžeme připravit.
S úctou
Dobrý den.
V červenci se chci ženit. Splácím již několik let bez problémů dva úvěry. Pokud bych díky nemoci či úmrtí nemohl splácet. Na koho přejde splácení? Mám dítě, kvůli kterému tyto úvěry mám. Děkuji.
Dobrý den,
V případě úmrtí by se úvěry staly součástí pozůstalosti a jejich splacení by připadlo jako součást dědictví Vašim dědicům (manželce, dětem). Dědicové však mohou dědictví např. odmítnout, nebo uplatnit tzv. výhradu soupisu pozůstalosti, kdy zdědí dluhy pouze do výše nabytého majetku.
S pozdravem
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, jak vyřešit naší situaci. V roce 2020 jsme koupili dům (kupní smlouva je na manžela) již v trvání manželství. Ale potřebovali bychom zúžení SJM právě o tuto nemovitost, která je financována úvěrem ze stavebního spoření (v úvěrové smlouvě i zástavní smlouvě jsme vedeni oba dva). Jde o to, že manžel má problémy a potřebujeme, aby na tuto nemovitost neměl žádná práva a byl pouze v mém výlučném vlastnictví. Jde tato situace nějak vyřešit? Banku budu kontaktovat, zda to v našem případě bude vůbec možné s jejich vědomím. Snad jsem to napsala srozumitelně a dokážete mi poradit, jak tuto situaci vyřešit, jinak než rozvodem .
Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Dobrý den,
ve Vašem případě může být řešení více a opravdu bude záležet na konkrétní situaci, kterou je nutné pečlivě vyhodnotit. Doporučujeme probrat s námi osobně nebo alespoň telefonicky.
S úctou
Dobrý den
Jsem důchodkyně a už 21 let žiji s přítelem u něho v domku ,který si mě chce vzít ale máme problém. Můj syn má dluhy a tak by jsme chtěli předmanželskou smlouvu a odděleném majetku. Nedělám si žadné nároky na jeho dům protože má dvě dcery jen bych také chtěla mít pojistku že tam (kdyby se s ním něco stalo) můžu dožít.
můžete mi prosím poradit jaká smlouva by byla nejlepší?
Děkuji krásné jarní dny
Dobrý den,
rozdělil bych Váš dotaz na několik části, protože podle toho lze pak najít nejvhodnější řešení.
Součásti společného jmění manželů se nikdy nestává majetek, který náležel pouze jednomu z manželů před sňatkem tj. dům, který vlastnil jeden z manželů přes sňatkem bude vždy domem jednoho z manželů a nebude součásti společného jmění.
Samozřejmě jde udělat zúžení společného jmění, pak jako nejvhodnější volíme zúžení formou notářského zápisu a zápis do registru o majetkovém právu. Pak je takový zápis účinný vůči všem osobám, i vůči například exekutorům. Může se týkat všeho majetku nebo pouze části majetku.
V případě Vašeho zájmu by bylo nutné předmanželskou smlouvu uzavřít u notáře formou notářského zápisu, cena je 4 500 Kč + DPH a k tomu odměna notáře cca. 7 900 Kč vč. DPH.
Co se týče případného dědění, a zda budete moci v domě dožít, tak tam jsou opět dvě věci. Jedna z věcí je kdo bude dědit – tam lze doporučit sepsání závěti, jinak se bude dědit podle zákona. A k dožití bych doporučoval udělat na nemovitost věcné břemeno ve Váš prospěch.
Pokud by nebylo něco jasné, klidně se ozvěte.
S pozdravem
Dobrý deň moje meno je Radim sem se zosobasil na úřadě z pani ktorá mala exekuce pre manželstvím. Měsíc po svatbě mi došel dopis od exekutora že ako manžel sem povinný z mojho účtu zaplatit dluh v takovej a v takovej výške dluh vznik v roku 2023 co mam delat de se pro ti tomu nějak bránit bolo mi poradene že de spetne rozdelit spoločne mneni manzelu kde se to dá udělat a budem chráněny před exekutormi v budoucnu ďakujem za odpověď.
Dobrý den,
Navazuji na náš telefonický hovor, exekutor Vám může postihnout částku odpovídající ½ společného jmění (SJM), tedy veškerého jmění, které jste nabyli od okamžiku svatby. Neměla by to nyní být vysoká částka, vzhledem k tomu, že svatba byla 3. 2024. Můžete mi případně exekuční příkaz poslat, abych Vám mohl říci víc.
Vzhledem k tomu, že se jedná o částku ve výši cca. 17 500 Kč, zjevně tak nepřesáhne ½ Vašeho společně nabytého jmění od 3. 2024 (počítají se všechny příjmy Vás obou ode dne uzavření svatby) a exekutor má tedy právo ji po Vás vymáhat.
Pokud by hrozilo podobné riziko do budoucna, lze SJM vypořádat a smluvně upravit režim oddělených jmění, jak jsem Vám říkal již po telefonu. V případě Vašeho zájmu se na nás neváhejte obrátit.
S podzravem
Dobrý den,
Chtěl bych Vás poprosit o radu týkající se převodu nemovitosti do SJM. Chtěli bychom udělat převod nemovitosti, kde v současné době je stav takový, že moje tchýně vlastní ¾ nemovitosti a moje manželka má zbylou ¼, kterou nabyla před svatbou. Chtěli bychom, aby stav po převodu byl takový, že moje tchýně bude mít ½ a já dohromady s mojí manželkou bychom měli druhou ½ ve společném jmění manželů. Ale netušíme, jak to co nejefektivněji udělat a zda je to vůbec možné převést do společného jmění manželů.
Předem děkuji za odpověď
Luděk
Dobrý den,
jsou prakticky dvě možnosti, jak tuto věc vyřešit. Bohužel v ČR neexistuje možnost, jenom na základě prohlášení jednoho z manželů, změnit vlastnictví jednoho z manželů na společné jmění manželů. Toto jde udělat pouze notářským zápisem o rozšíření společného jmění manželů.
Možnost první:
Manželka daruje 1/4 nemovitosti svoji matce, a matka pak Vám do společného jmění manželů daruje 1/2 nemovitosti.
Možnost druhá:
Tchýně daruje 1/4 své nemovitosti do společného jmění manželů. A pak bude nutné dohodnout notáře a udělat k té druhé 1/4 co má manželka notářský zápis o rozšíření společného jmění manželů o tu 1/4 nemovitosti, kterou vlastní pouze ona.
Můžeme Vám připravit obě varianty, včetně zajištění notáře (u varianty 2), s kterým spolupracujeme. U obou variant bude nutné podat dva návrhy na vklad do katastru nemovitostí. Pokud máte ještě nějaké dotaz nebo je Vám něco nejasné, tak nám napište, rádi odpovíme.
S úctou
Dobrý den, s partnerem kupujeme dům – 20% pro hypotéku jde z mých peněz, 80% hypotéka, dům bude napsaný 50/50. Dům koupíme před sňatkem, poté bude svatba. Je dobré mít předmanželskou smlouvu? Jak by to bylo v případě rozvodu, když se hypotéka bude splácet poté 3 roky z jeho výplaty (jsem na mateřské), ale vlastně už to bude společně jmění? Děkuji.
Dobrý den,
pokud koupíte před sňatkem a budete mít zapsáno 1/2 a 1/2, tak i po svatbě budete mít každý 1/2 tj. jedná se o majetek nabytý před svatbou. viz. občanský zákoník:
§ 709 (1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho
V případě rozvodu by každému zůstala 1/2 domu. Hypotéka by se řešila v rámci rozvodu tj. v rámci vypořádání majetku.
Předmanželská smlouva je dobrá v případě, že by jeden z manželů například skončil v exekuci nebo měl jiné závazky, pak se mohou věřitelé (nebo exekutor) uspokojit z majetku pouze z majetku toho kdo dluží. Protože při určitých případech může exekutor sepsat i majetek druhého z manželů.
S úctou
Hezký den, můj tatínek si bude brát svojí družku. Jsou skoro v důchodovým věku, družka nemá žádný majetek (vše přepsala na své děti) a tatínek je vlastník domu a pozemků. Tatínek mě poprosil o pomoc při ošetření majetku. Majetek co nabyl bez partnerky bychom chtěli opatřit smlouvou pro případ nečekané události.
Dobrý den,
děkujeme Vám za Váš dotaz ohledně úpravy majetkových poměrů po uzavření manželství Vašeho tatínka. Vhodným řešením je uzavření předmanželské smlouvy o manželském majetkovém režimu, kdy by se zvolil režim oddělených jmění. V tomto režimu smí každý z manželů nakládat se svým majetkem bez souhlasu druhého manžela. Pro veškerý majetek nabytý jedním z manželů za trvání manželství a pro veškeré dluhy vzniklé jednomu z manželů za trvání manželství platí, že se stanou výlučným vlastnictvím nebo dluhem toho z manželů, jehož jednáním byl majetek nabyt nebo vznikl dluh.
Tato smlouva se sepisuje formou notářského zápisu a aby zajistila ochranu majetku před věřiteli budoucího manžela, je nutné, aby tato Smlouva byla zveřejněna v Seznamu listin o manželském majetkovém režimu (jedná se o seznam vedený Notářskou komorou ČR v elektronické podobě).
V případě, že budete mít zájem o sepsání předmanželské smlouvy, rádi pro Vám navrhneme optimální řešení, aby vše bylo právně ošetřeno a současně Vám můžeme nabídnout sepsání u našeho spolupracujícího notáře.
S úctou,
Předmanželská smlouva po vzniku manželství. Lze uzavřít předmanželskou smlouvu po uzavřeni manželství?
Aby byli dluhy které vznikli každému z manželu samostatně před uzavřením manželství
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz týkající se předmanželské smlouvy. Předmanželskou smlouvu, která upravuje majetkové vztahy mezi manželi, lze uzavřít i po uzavření manželství ve formě tzv. smlouvy o zúžení společného jmění manželů (SJM). Tato smlouva musí být sepsána formou notářského zápisu.
Smlouva o zúžení SJM po uzavření manželství se zpravidla nevztahuje zpětně na dluhy, které vznikly před uzavřením manželství. Smlouva tedy upravuje pouze dluhy, které vzniknou po jejím uzavření, pokud není ve smlouvě uvedeno jinak a pokud věřitelé souhlasí s tímto uspořádáním.
Pro dluhy vzniklé před uzavřením manželství platí, že každý z manželů odpovídá za své vlastní závazky, pokud si dluhy pořídili před svatbou. Na tyto dluhy se zúžení SJM vztahuje jen v případě, že se na tom manželé dohodnou a tuto úpravu přijmou věřitelé.
Postup a ochrana majetku
1. Notářský zápis: K uzavření smlouvy o zúžení SJM je nutný notářský zápis. Smlouva musí být detailně připravena, aby zahrnovala specifikaci dluhů a majetkových vztahů.
2. Informace věřitelům: Aby byla smlouva účinná i vůči věřitelům, musí být zapsána do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeného Notářskou komorou ČR, nebo musí být věřitelé přímo informováni a musí s tím souhlasit.
3. Konzultace s odborníkem: Doporučujeme konzultovat záměr s advokátem, který Vám pomůže správně nastavit smlouvu tak, aby co nejlépe chránila Vaše zájmy a poskytla právní jistotu.
Naše advokátní kancelář Vám může pomoci s přípravou a uzavřením takové smlouvy a zajistit, že bude správně zapsána a oznámena potřebným subjektům.
Pokud máte další dotazy nebo potřebujete asistenci s přípravou smlouvy, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme zajistit, aby Vaše majetkové uspořádání bylo jasné a právně bezpečné.
S úctou
Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednu informaci. Jsem rok vdaná a teď jsem zjistila, že má manžel nějaké dluhy a požádal o insolvenci, bez mého vědomí. Nějaké dluhy vznikly již před naším manželstvím, co jsem tak koukala (ale nevěděla o nich), je OSVČ, takže další dluh na sociálním a zdravotním pojištění – vše zahrnuto v insolvenci. Mohu se já dodatečně nějak chránit, sepsat nějakou dohodu, abych byla vyloučená z případných další dluhů? je potřeba nejspíš zajít k právníkovi na sepsání smlouvy nebo rovnou k notáři? Vlastním byt v osobním vlastnictví, koupený před manželstvím. Můžu se nějak bát, že bych třeba o něj přišla? popřípadě peníze na účtě a na dětském spořícím účtě? Moc Vám děkuji za odpověď.